Zdravje in prehrana

Kako lahko na učinkovit način upočasnjujemo staranje?

Staranje je vrsta biološkega procesa, kar postopno pomeni tudi slabšanje fizioloških funkcij organizma. To pa zmanjšuje njegovo sposobnost vzdrževanja ravnovesja v telesu. Kljub temu da gre za neizogibno vrsto biološkega procesa, ki pravzaprav doleti prav vsa živa bitja, pa lahko z zdravim slogom vplivamo na potek staranje in ne nazadnje tudi na samo kakovost življenja v poznejših letih.

Še posebej očitni so zunanji znaki staranja, kot na primer bolj izrazite gube na obrazu, suha in povešena koža. Neredko pa ob tem povsem zanemarimo še druge znake staranja, kot so upad moči imunskega sistema, izguba mišične mase ter mišične moči, upad ravni nekaterih hormonov, zmanjšanje antioksidativne zaščite in zmanjšanje gostote kosti.

S preprečevanjem ter zdravljenjem kroničnih bolezni staranje lahko upočasnimo

Dejstvo je, da staranje organizma ne zmoremo preprečiti. Kljub temu ga lahko s preprečevanjem ter zdravljenjem kroničnih bolezni upočasnimo. Pri tem so lahko v zelo veliko pomoč tudi različna kakovostna prehranska dopolnila. Pri izbiri tovrstne rešitve se je izjemno pametno osredotočiti na nekaj ključnih točk.

Z uravnoteženo prehrano, prehranskimi dopolnili in ne nazadnje s kakovostnim življenjskim slogom lahko vplivamo na kosti in mišice, srce, možgane. V starosti v povezavi s kostmi in mišicami v ospredje prihajajo upad mišične mase, zmanjšanje kostne gostote, osteoporoza. V povezavi s srcem pa ateroskleroza, kap ter srčno popuščanje, telesne zmogljivosti. Bolezen, ki je povezana z možgani v starosti, pa je na primer Alzheimerjeva demenca.

S starostjo se potreba po hranilih precej spremeni

Potrebe po hranilih se z leti spreminjajo, in to precej opazno. To je dejstvo. Ker prihaja do fizioloških sprememb, ki so značilne za starejše, se pričnejo pojavljati primanjkljaji določenih hranilnih snovi. V prehrani starostnikov najpogosteje manjkajo beljakovine, vlaknine, omega 3 maščobne kisline, vitamin C, vitamin D, vitamin B6, B12, folna kislina, železo, kalcij, kalij ter cink. Slednje je lahko posledica nezadostnega vnosa posameznih hranil ali pa povečana potreba organizma po vitaminih, mineralih, antioksidantih, in to zaradi posledice bolezni, posebnega fiziološkega stanja, operacije ali pa zdravljenja.

Za starejše ljudi je značilno, da precej pogosto ne zmorejo izkoristiti vsega, kar s hrano prejmejo. Obenem imajo tudi zmanjšan apetit in so hitro siti. V tem primeru se še toliko bolj pokažejo koristna prehranska dopolnila za starejše.

Prehransko dopolnilo za starejše v obliki beljakovin

Prvo, skorajda nujno prehransko dopolnilo za starejše so zagotovo beljakovine. S starostjo ljudje namreč postanemo precej manj učinkoviti pri izkoriščanju beljakovin iz prehrane – za gradnjo ter obnovo kostnega in mišičnega tkiva. Slednje pa je možno dobro kompenzirati z višjim vnašanjem beljakovin v prehrani. Vemo pa, da so beljakovine lahko zelo nasitne, starejše osebe pa imajo praviloma precej manjši tek. Stari ljudje pogosto meso, jajca, ribe nadomeščajo raje z maščobami ter ogljikovimi hidrati. A študije dokazujejo, da imajo starejši ljudje, ki uživajo več beljakovin, precej manjši upad kostne mase. Obenem je treba poudariti tudi to, da je kalcij precej bolje izkoriščen v prehrani, ki vsebuje več beljakovin.

Starostnikom se zato priporoča, da povišajo količino beljakovin v prehrani. Te naj bi v njihovi prehrani predstavljale vsaj 30 do 35 % celotnega dnevnega kaloričnega vnosa. V primeru, da jim beljakovine predstavljajo težavo, so torej prehranska dopolnila odlična rešitev. V poštev pridejo tudi razni beljakovinski prigrizki, kot so na primer beljakovinske ploščice.