Ključni dejavniki varovanja ter krepitve zdravja so vsekakor zdrava prehrana, redna telesna dejavnost in skrb za duševno zdravje. Vse omenjeno namreč učinkovito prispeva k boljšemu zdravju ter večji kakovosti življenja. V fazi odraščanja tovrstni dejavniki zagotavljajo optimalno rast in razvoj, pri odraslih izboljšujejo počutje pa tudi delovno storilnost, na dolgi rok pa dokazano krepijo zdravje, povečujejo kvaliteto življenja, ne nazadnje prispevajo k aktivnemu in dovolj zdravemu staranju.
Prehrana je torej eden od ključnih dejavnikov našega zdravja. To potrjujejo tudi številne znanstvene raziskave. Z ustrezno prehrano podpiramo delovanje telesa, prav tako tudi njegovo odpornost proti boleznim. Ravno prehrana je lahko tudi dejavnik tveganja za nastanek številnih bolezni . Pri marsikateri bolezni namreč prehrana vpliva na sam potek ter na komplikacije. Še posebej to velja za rakave bolezni, srčno-žilne bolezni, sladkorno bolezen. Dejstvo je, da zdrava prehrana zagotavlja dobro počutje, hkrati pa omogoča, da lahko ostanemo dejavni tudi v poznih letih svojega življenja.
Z leti so energijske potrebe organizma vse manjše
Človeški organizem po 60. letu starosti potrebuje za četrtino manj energije. Pomembna vzroka za tovrstno znižanje sta manjša telesna aktivnost in vpad mišične mase. Zaradi znižane potrebe starostnika in nespremenjenega teka po hrani lahko privede do debelosti. Posledično mora starostnik iz jedilnika izločiti čim večjo količino maščob, sladkorjev pa tudi alkohola.
Po drugi strani pa telo starostnika ne zmore več v polni meri izkoriščati vseh hranljivih snovi. Neredko zato prihaja do pomanjkanja vitamina B6, B12, folne kisline, vitamina D ter cinka. Do pomanjkanja vitamina D v tej fazi življenja na primer prihaja, ker je s starostjo povezana vse slabša sinteza, obenem pa prihaja do pomanjkanja zaradi manj gibanja na svežem zraku.
Starejši pogosto zaužijejo premalo beljakovin in so nagnjeni k dehidraciji
Z raziskavami je dokazano, da starejši neredko zaužijejo premalo beljakovin, kalcija, cinka, železa, folne kisline, vitamina A, C in B12. Ravno tako zaužijejo premalo vode. Starejši ljudje so zato precej pogosto nagnjeni k dehidraciji. S starostjo namreč popušča občutek žeje. Posledično so starostniki precej počasneje opozorjeni na to, da so pravzaprav izsušeni. Dejstvo pa je, da dehidracija poslabša stanje skorajda prav vseh bolezni. Voda je zanje ključnega pomena zlasti tedaj, kadar so temperature visoke.
Pri načrtovanju jedilnika za starostnika so lahko v izjemno veliko pomoč poenostavljena načela uravnotežene, zdrave prehrane. Ta pravila temeljijo na petih glavnih skupinah živil. To so škrobna živila, sadje ter zelenjava, meso, ribe, perutnina in zamenjave, mleko in mlečni izdelki ter živila z veliko maščobe in/ali sladkorja. Pri vsaki skupini je navedeno še število enot. Pri škrobnih živilih na primer od 10 do 16 enot dnevno; pri zadnji skupini je zaznamek, da se jih uživa le občasno.
Med bolj koristnimi živili za starostnike so tudi prehranska dopolnila
Med pomembnejša živila za starostnike sodijo tudi kakovostna prehranska dopolnila. Ljudje, ki so starejši od 50 let, potrebujejo namreč več nekaterih mineralov in vitaminov v primerjavi z mlajšimi osebami. Seveda pa vsi, ne glede na svojo starost, za optimalno delovanje telesa potrebujemo različna hranila. S staranjem se naše potrebo po določeni vrsti hranil spreminjajo. Posledično se spreminja tudi njihova vsebnost v telesu. Ključnega pomena je torej, da pazimo na njihov vnos; v prvi vrsti vsekakor s prehrano, če to ni mogoče, so več kot dobrodošla tudi prehranska dopolnila.
Prehranska dopolnila so vrsta živil. Njihov namen je na koristen način dopolnjevati običajno prehrano. Dejstvo je, da samo s prehrano včasih ne moremo zadostiti količini nekaterih hranil. Odličen primer je na primer vitamin D. Ta je v vodi topen ter ima zelo pomembno vlogo pri razvoju kosti, zob, pri delovanju našega imunskega sistema. Velja za edini vitamin, ki ga naše telo lahko biosintetizira, če smo dovolj izpostavljeni soncu. Slednje pa seveda lahko prinaša tudi določeno vrsto tveganja.