Zdravje in prehrana

Pomembnost prehranskih dopolnil za starostnike

Sama uporaba prehranskih dopolnil ter dodatkov za starostnike je odvisna predvsem od telesne dejavnosti, zmožnosti uživanja in prebavljanja hrane, dosegljivosti pa tudi od načina priprave hrane. Če se ugotovi slabša prehranjenost starostnika ter pomanjkanje določenih hranil, se zelo priporoča dopolnjevanje običajne prehrane s pomočjo prehranskih dopolnil. Vsekakor je treba ob tem starostnika vprašati o sočasnem jemanju zdravil in prehranskih dodatkov oziroma dopolnil.

Še posebej veliko pozornost pa je treba nameniti slabšemu beljakovinskemu ter energetskemu vnosu. Prav tako tudi pomanjkanju vitamina B12 in vitamina D, obenem še železa, kalcija ter vlaknin v sami prehrani.

Za upočasnitev procesov staranja prehrani dodajte antioksidante, kalij ter vitamine B kompleksa

Za upočasnitev procesov staranja bi morali prav vsi starostniki v svojo prehrano dodajati antioksidante, kalij pa tudi vitamine B-kompleksa. Raziskave so pokazale, da skoraj 15 % starejših od 60 let v veliki meri primanjkuje vitamina B12, in sicer kot posledica motenj v delovanju želodca, trebušne slinavke in tankega črevesja. Med bolj pogosto uporabljene farmacevtske pripravke, ki jih starostniki uporabljajo, sodijo tudi pripravki z glukozamin sulfatom, prav tako koencim Q1O, omega 3 maščobne kisline. Slednje na primer učinkovito vplivajo na delovanje srca ter možganov, na ohranjanje vida.

Starostniki, ki so precej telesno aktivni in uživajo veliko kakovostnih hranilnih živil, so pogosto brez večjih zdravstvenih težav. Ti lahko kakovostno živijo tudi brez vitaminskih ter mineralnih dodatkov. Kljub temu pa je uživanje tovrstnih prehranskih dodatkov še posebej priporočljivo za tiste starostnike, ki ima pomanjkanje apetita, vonja, okusa; ki so depresivni; če imajo zmanjšano funkcijo prebavnega trakta; če imajo revno prehrano, na primer so na dieti, trpijo zaradi pomanjkanja financ, pomanjkanja zanimanja za hrano; če izključujejo posamezne skupine živil; če nanje povečano delujejo oksidanti iz okolja, na primer alkohol, tobak. Prav tako so kakovostna prehranska dopolnila ključna za tiste starostnike, ki imajo različne zdravstvene indikacije.

Pomanjkanje D vitamina se pri starejših povezuje tudi s padci

Pomanjkanje D vitamina vsekakor ni značilno samo za starejše ljudi, temveč za celotno populacijo. Pri starejših se pomanjkanje tovrstnega vitamina na primer povezuje s padci. To vsekakor nakazuje tudi slabše delovanje mišic, predvsem spodnjih okončin. Do samega pomanjkanja pa prihaja predvsem zaradi načina življenja pa tudi zaradi presnove v starejšem življenjskem obdobju.

Vitamin D se seveda lahko poleg prehranskih dodatkov nadomesti tudi s primerno izpostavljenostjo soncu, zlasti v poletnem času. S tem se namreč zagotovi glavni vir vitamina D, ki se sintetizira v naši koži.

Pri starostnikih se pomanjkanje vitamina B12 razvija zelo počasi

Pomanjkanje vitamina B12 se praviloma pri starejših osebah razvija relativno počasi. Tovrstno pomanjkanje pa lahko povzroči motnje v delovanju perifernega živčnega sistema, ne nazadnje tudi pojav pernicioznih anemij. Deficit vitamina B12 se razvije pri kar 15 % populacije starejših odraslih oseb.

Velik problem pri starostnikih, ki je povezan z izgubo kostne mase ter z razvojem osteoporoze, je nezadosten vnos mineralov, zlasti fosforja, kalcija in železa. Omenjeno postane zelo velik dejavnik tveganja ta za padce pa tudi za osteoporozo. Še zlasti ogrožene so ženske po menopavzi. Raziskave pa so pokazale, da imajo starostniki, ki prejemajo kakovostna prehranska dopolnila v obliki kalcija in vitamina D, precej manjše tveganje za zlom kosti.