Dejstvo je, da z leti odpornost našega organizma slabi. Prav tako se spremeni tudi naš imunski sistem, ki ima ključno vlogo pri borbi z okužbami, ne nazadnje tudi pri obrambi proti rakavim obolenjem. V mladosti je tako imunski sistem neprimerljivo močnejši kot pa v zrelih letih. Določene hranljive snovi pa lahko okrepijo tovrstni sistem, medtem ko ga druge slabijo.
S starostjo se tako pričnejo pojavljati primanjkljaji določenih hranilnih snovi, to pa seveda zvišuje samo pogostost okužb. Pomembno je, da se zato še toliko bolj posvetimo tudi sami higieni v kuhinji. Ustrezni higieni pa je prav tako potrebno dodati tudi nekatere vitaminske ter mineralne dodatke. Z ustreznim prehranjevanjem tako lahko tudi v starejšem življenjskem obdobju na učinkovit način poskrbimo za svoj imunski sistem.
Hranilne snovi, ki ne bi smele manjkati – še posebej ne v jedilnikih starostnikov
Najprej naj izpostavimo omega 3 maščobne kisline. Te se na primer v večjih količinah nahajajo v sojinem, repičnem olju in v morskih ribah. Med pomembnejše hranilne snovi, ki jih moramo dodajati v večjih količinah, so tudi vitamin A, cink, vitamin E, beta karoten, selen in ne nazadnje še vitamin C.
Vitamin A je prisoten zlasti v jetrih, mleku, jajcih, ribjem olju; vitamin E v rastlinskih oljih ter oreščkih; vitamin C v papriki, brokoliju, špinači, pomarančah; cink se v večjih količinah najde v jetrih, mesu, mlečnih izdelkih in morskih sadežih; selen v mesu, stročnicah ter v polnozrnatih izdelkih; beta karoten v korenju, špinači, ohrovtu, bučkah, jetrih.
Kaj vse se uvršča med zaščitne snovi
Zlasti med starostniki so za uživanje zelo dobrodošle tudi tako imenovane zaščitne snovi. Mednje uvrščamo antioksidante, prehranske vlaknine pa tudi mlečnokislinske bakterije. Te snovi delujejo kot imunostimulansi. Za antioksidante je značilno, da v našem organizmu varujejo celice pred škodljivim delovanjem prostih radikalov. Prehranske vlaknine učinkovito pospešujejo prebavo, na sebe vežejo strupe iz črevesja ter na takšen način mehanično čistijo sluznico.
Če torej uživamo pestro ter hranilno gosto hrano primerne kakovosti in seveda v ustrezni količini, svojemu organizmu lahko zagotovimo vse potrebne minerale in vitamine.
Kaj pa prehranska dopolnila
Med prehranska dopolnila uvrščamo vse tiste produkte oziroma izdelke, ki vsebujejo prehransko in fiziološko pomembne sestavine živil, in sicer v koncentrirani obliki. Takšna dopolnila so predvsem namenjena za dopolnjevanje običajne prehrane.
Ob omenjenem je treba še posebej poudariti, da je uporaba prehranskih dopolnil smiselna v primerih neuravnotežene prehrane ali pa pri povečanih potrebah našega organizma po vitaminih, mineralih ali po oligoelementih. Večina strokovnjakov navaja, da so v prehrani starostnikov največkrat deficitarne beljakovine, vlaknine, omega 3 maščobne kisline, vitamin C in D, vitamin B6, B12, folna kislina, kalij, kalcij, cink ter voda.
Kdaj mora starostnik poseči po ustreznem prehranskem dopolnilu
Ko starostnik iz kakršnih koli vzrokov užije samo 6300 kj na dan ali celo manj, je potrebno obroke dopolnjevati z izbiro primernih prehranskih dodatkov. To je najpogosteje zaradi težke bolezni ali pa zaradi telesne neaktivnosti. V skupino prehranskih dopolnil na primer sodijo nekateri vitamini, minerali, sredstva za reguliranje telesne mase, antioksidanti, ne nazadnje še nekatere vrste rastlinskih pripravkov.